Slideshow

Mladí dospělí – ohrožený druh č. 2

youth 460x380

A je to tady, před několika lety jsem četl článek, že puberta se ve společnosti prodlužuje od 11 do 30 let. Je velký rozdíl mezi malým městem, vesnicí a větší aglomerací. Na maloměstech se i dnes mladí lidé berou kolem 20. roku, ve větších městech kolem 30.

Proč mladí dospělí? Mladí teenageři vstupují se svou vírou do naprosto nového světa – práce, samostatnost, stále méně času, nedej Bůh partner ☺ a vrcholem bývá první dítě. Bůh mého mládí se lehce ztrácí a já potřebuji nalézt „Boha nového“. Potřebuji nalézt víru, která bude fungovat, když nebudu mít skoro na nic čas, pořád po mne bude někdo něco chtít a někdy budu rád, že se ukážu v neděli na bohoslužbě. Ve větších, především univerzitních, městech bývá služba mladým dospělým ta největší služba. Lidé v tomto věku potřebují znovu nalézt nadšení pro duchovní věci, ale transformovat tuto zkušenost z teenagerských let. Svět velkých možností je velice lákavý. V církvích je to často věk, kdy minimum lidí přichází ke Kristu, právě proto, že tato skupina je nesourodá (někdo už má děti, někdo ne) a nevytváří žádné struktury. Dovolím si tvrdit, že pokud by se na ni dal takový důraz jako na službu mladým, bude efekt úplně stejný. Vedoucí, přestože si říkáte „vždyť už jsou dospělí, tak si snad poradí“, prosím vás, abyste nenechali tuto skupinu bez povšimnutí, protože právě ona je ohrožený druh č. 2. Tato skupina má obrovský potenciál – má finance, není už tak naivní a díky práci často mnohem lépe organizovatelná. Přesto potřebuje nějaké vedení, které může stmelit tuto energii a vést ji opět k misijnímu zapálení v nových podmínkách. Mladí dospělí se nachází v opětovném hledání „proč jsem vlastně tady“ a nezřídka se stávají na více let konzumenty, než znova najdou svou cestu k duchovním hodnotám.

Osobně doporučuji mít mladé třicátníky blízko vedení místního sboru a hledat mezi nimi nové možné diakony a starší.

Rád bych dal pár malých rad:

– zkusit najít mezi mladými dospělými či staršími lidmi lidi, kteří pomohou této skupině najít si co nejrychleji svůj životní prostor včetně porozumění Bohu v nových podmínkách života.

– často je tato skupina rozdělena na ty, co už děti mají a nemají. Skupiny jsou špatně kombinovatelné.

– někdy stačí udělat pár bohoslužeb do roka jen pro tuto skupinu s tématy jim blízkými nebo alespoň dát témata do hlavních bohoslužeb. Jaká témata – jak mohu dnes Bohu sloužit, jak hospodařit s penězi a časem, jak vycházet s rozdílným partnerem a další témata o rodině.

– pokud říkáte, že jste rodinný sbor, zeptejte se, zda to tato skupina vidí stejně (pokud mají děti). Nová generace rodičů má úplně jiný pohled na podobná témata rodičů předchozích – můžeme to ignorovat nebo můžeme tyto rozdíly zapracovat do našich současných struktur.

Dorost – ohrožený druh č. 1

youth_460x380.jpg

Nejohroženější skupinou vůči své víře se stávají děti, které vyrostly v nedělní škole, ale ještě nemohou navštěvovat místní mládež. Je to takový hovězí věk, předpuberta či už úplná puberta, věk, o kterém stále více lidí říká „já jim ale vůbec nerozumím“. Moje žena kdysi prohlásila „hlavně, abych se nemusela starat o tuto generaci“. Nakonec se stala vedoucím této skupiny a pomohla celé jedné generaci najít své místo mezi kamarády v církvi bez potřeb jakýchkoli šílených zkušeností ve světě. Zjistili jsme, že tito „ufoni“, jak je Ida nazvala (lidé, kteří v určitém věku odlétají na jinou planetu a po čase se opět vracejí), jsou stále stejní, jako byli vždy. Chtějí, aby je měl někdo rád takové, jací jsou, aby jim věřil, aby jim byl kamarádem. S tímto základním poznáním a nastavením, že základem je parta, se u nás (ve sboru) začaly tvořit různé akce. Akce byly duchovního i naprosto bláznivého rázu (módní přehlídky, karaoke večery atd). V jiných sborech zakládají kapely, některé mají chlapecké kluby zaměřené na přírodu či technické vymoženosti.

Dorost, dejme tomu 10–14 let, je nádherným věkem, na který bychom měli myslet. Na mnohých místech funguje Royal Rangers, na mnohých však nefunguje zhola nic. Potom jsme překvapeni, když člověk v 15 řekne, že na žádnou mládež chodit nebude. Proč by měl? Nikdo se o něj poslední 3 roky nezajímal.

Rád bych dal pár malých rad:

– Vedoucí mládeže, zkuste se zajímat nejen o svou skupinu, ale zkuste si vytipovat i lidi, kterým je dnes 10–14 a ukázat jim, že je vidíte. Pozdravit je, zeptat se, jak se jim daří, zamyslet se, jestli by někdy nemohli být na akci, kde se jejich věk ztratí.

– Mluvte o tomto věku v církvi, a pokud není nikdo, kdo by se jim věnoval, makejte na tom, aby se našel. Mohou to být i rodiče – v Bratislavě jsme viděli např. „Projekt 812“ (chlapi a synové ve věku 8–12 let pořádající výlety, víkendovky, výzvy) a „Projekt 912“ pro dívky (pro maminky a dcery). Někde funguje hudební projekt Fusion. Ne vždy však musí jít o velký projekt, stačí jim ukázat, že mají své místo v církvi, že kázání o lásce, přijetí a zájmu o lidi se týká TAKÉ JICH (někdo jim to prokáže), že mají své místo v Božím plánu.

– Modlete se v rámci větších týmů i jednotlivců, zda to nejsi právě ty, kdo můžeš mezeru zaplnit. Názor, že „oni jsou divní a jiní“ nás někdy omezuje a tak mi dovol říct, že každý jsme trochu jiný a svým způsobem divný.

– Sprostota a ignorace projevovaná v tomto věku je jen způsob, jak chce dorost ukázat, že je důležitý, neboj se toho.

Jak se posunout

Letos bychom se rádi inspirovali a iniciovali vznik Kristfestu pro dorosťáky. Inspiraci nám nabízí polský program Start z místních letničních kruhů. Rádi bychom tam vypravili skupinu 15–20 mládežníků, aby to tam pořádně prozkoumali.

Organizátor výjezdu Štěpán Beran je zároveň naší momentální spojkou, která má dorost nejvíce na srdci.

http://start.de-em.org/

Mládeže AC

 
 

Podpora

Jak již bylo zmíněno, na projektech se podílí cca 50 lidí. Vítáme jakékoliv zapojení tj. dobrovolnické, modlitební i finanční. Pro modlitební newsletter pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Budeme rádi i za vaši finanční podporu.

Číslo účtu: 2100731344/2010
Var. symboly:

410 – vzdělávání (Impulz)
700 – provoz kanceláře
730 – festival Kristfest
920 – Nová generace

Jste zde: Home OMAC Slideshow