Odbor mládeže Apoštolské církve v ČR

Mladí dospělí – ohrožený druh č. 2

youth 460x380

A je to tady, před několika lety jsem četl článek, že puberta se ve společnosti prodlužuje od 11 do 30 let. Je velký rozdíl mezi malým městem, vesnicí a větší aglomerací. Na maloměstech se i dnes mladí lidé berou kolem 20. roku, ve větších městech kolem 30.

Proč mladí dospělí? Mladí teenageři vstupují se svou vírou do naprosto nového světa – práce, samostatnost, stále méně času, nedej Bůh partner ☺ a vrcholem bývá první dítě. Bůh mého mládí se lehce ztrácí a já potřebuji nalézt „Boha nového“. Potřebuji nalézt víru, která bude fungovat, když nebudu mít skoro na nic čas, pořád po mne bude někdo něco chtít a někdy budu rád, že se ukážu v neděli na bohoslužbě. Ve větších, především univerzitních, městech bývá služba mladým dospělým ta největší služba. Lidé v tomto věku potřebují znovu nalézt nadšení pro duchovní věci, ale transformovat tuto zkušenost z teenagerských let. Svět velkých možností je velice lákavý. V církvích je to často věk, kdy minimum lidí přichází ke Kristu, právě proto, že tato skupina je nesourodá (někdo už má děti, někdo ne) a nevytváří žádné struktury. Dovolím si tvrdit, že pokud by se na ni dal takový důraz jako na službu mladým, bude efekt úplně stejný. Vedoucí, přestože si říkáte „vždyť už jsou dospělí, tak si snad poradí“, prosím vás, abyste nenechali tuto skupinu bez povšimnutí, protože právě ona je ohrožený druh č. 2. Tato skupina má obrovský potenciál – má finance, není už tak naivní a díky práci často mnohem lépe organizovatelná. Přesto potřebuje nějaké vedení, které může stmelit tuto energii a vést ji opět k misijnímu zapálení v nových podmínkách. Mladí dospělí se nachází v opětovném hledání „proč jsem vlastně tady“ a nezřídka se stávají na více let konzumenty, než znova najdou svou cestu k duchovním hodnotám.

Osobně doporučuji mít mladé třicátníky blízko vedení místního sboru a hledat mezi nimi nové možné diakony a starší.

Rád bych dal pár malých rad:

– zkusit najít mezi mladými dospělými či staršími lidmi lidi, kteří pomohou této skupině najít si co nejrychleji svůj životní prostor včetně porozumění Bohu v nových podmínkách života.

– často je tato skupina rozdělena na ty, co už děti mají a nemají. Skupiny jsou špatně kombinovatelné.

– někdy stačí udělat pár bohoslužeb do roka jen pro tuto skupinu s tématy jim blízkými nebo alespoň dát témata do hlavních bohoslužeb. Jaká témata – jak mohu dnes Bohu sloužit, jak hospodařit s penězi a časem, jak vycházet s rozdílným partnerem a další témata o rodině.

– pokud říkáte, že jste rodinný sbor, zeptejte se, zda to tato skupina vidí stejně (pokud mají děti). Nová generace rodičů má úplně jiný pohled na podobná témata rodičů předchozích – můžeme to ignorovat nebo můžeme tyto rozdíly zapracovat do našich současných struktur.

Mládeže AC

 
 

Podpora

Jak již bylo zmíněno, na projektech se podílí cca 50 lidí. Vítáme jakékoliv zapojení tj. dobrovolnické, modlitební i finanční. Pro modlitební newsletter pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Budeme rádi i za vaši finanční podporu.

Číslo účtu: 2100731344/2010
Var. symboly:

410 – vzdělávání (Impulz)
700 – provoz kanceláře
730 – festival Kristfest
920 – Nová generace

Jste zde: Home OMAC Slideshow Mladí dospělí – ohrožený druh č. 2