Odbor mládeže Apoštolské církve v ČR

Hrdinové dnešní doby aneb tichá revoluce

Nad tématem zmíněným v tomto článku přemýšlím několik let. Letos přišel čas se jím více zabývat. Námětem se staly situace, kdy jsem při modlitbě po 5–10–15 i 20 minutách zjistil, že má mysl stále bloudí po různých událostech, které se ten den staly.

To stejné jsem prožíval při studiu a dalších situacích, na které jsem se musel soustředit. Všimnul jsem si také, že opouštím konference a ta spousta skvělých myšlenek má tendenci svézt se po člověku jako vodopád.

Roztěkanost a nesoustředěnost je téma mého přemýšlení. Náš mozek je obyčejný sval, o který je v naší době třeba speciálně pečovat. Může se unavit, přetížit a zahltit velkým množstvím dat, až je pak nesprávně analyzuje a vytváří ne úplně správné závěry. Někdy si můžeme říkat, co se nám to v té hlavě děje. Mezitím co jsme si dříve lámali hlavu, jakým směrem se ve službě či v životě obecně vydat, dnes je možností tolik, že jsme přehlceni dobrými nápady a je důležité se více soustředit na to, kudy se vydáme. Přestože tvrdím, že žijeme v nejlepší době a nerad si stěžuji, naše doba je v mnohém závažná a některá nebezpečí jsou skryta. Rád bych se soustředil na 3 slova – virtuální život, kapacita a obětavost.

Virtuální život – Stává se, že dnes více diskutujeme o životech našich hrdinů (z filmů, seriálů, online her, z životů celebrit), které sledujeme, než o našich vlastních životech. Máme větší přehled o tom, jak se mají různí lidé po celém světě, než jak se doopravdy má náš spolužák, kolega v práci nebo členové rodiny. Máme velký přehled o světě, ve kterém nežijeme a ztrácíme kvalitní kontakt s nejbližším okolím.

Kapacita – Dříve jsme se scházeli, abychom si popovídali a sdělili si nejnovější poznatky. Dnes to často všechno víme (teda to, co jsou lidé ochotní sdělit) díky sociálním sítím. Neznáme osudy 5–10 lidí, ale valíme do sebe statusy, články a názory desítek různých lidí, což nás někdy natolik unaví, že nemáme kapacitu řešit v životě opravdu důležité věci, maximálně jen se zbytkovou energií. Víme, jak se včera oblékl Justin Bieber, co na to jeho dívka, že zlé jazyky tvrdily, že se opil a jeho osobní pastor to koriguje tím, že se jen špatně vyspal. Nakonec stejně nevíme, co se ve skutečnosti stalo. ☺ Stíháme pobírat velké množství zážitků, ale dělá nám problém se soustředit na jednu věc pořádně.

To celé vede do závěrečného bodu – obětavost. Ve světle muslimských radikálních obětí dostáváme otázku, za co jsme ochotni položit život my? Pro co vlastně žijeme? Co nás natolik trápí, abychom pro to nasadili náš život, naši kapacitu, chtěli změnit alespoň jednu oblast v reálném světě. Někdy jdeme z kina, kde jsme soucítili s hrdinou kapitánem Amerikou, který po několika probdělých nocích likviduje mimozemské hnusáky, a pak rychle přeběhneme v mírném deštíku v goretexových botách do auta a rychle spěcháme domů. Osobně se přiznám, že už jsem opravdu dlouho nezmokl. Až jsem šel minulé léto schválně ven, abych si připomněl, jaké to je těšit se náhle na teplý čaj s citronem.

To jsou paradoxy dnešní doby. Naučili jsme se naše sny projektovat na plátno a pozorovat sami sebe ve virtuálních příbězích.

Mladí lidé v každé době byli nositeli změn, stěžovali si, nosili nepřiměřené účesy, oblečení, odlišovali se. Nesouhlasili s daným pořádkem a víceméně přinášeli změny do společnosti. Dnes jakoby vstoupili do tiché revoluce. Mají svůj paralelní svět, kde si vytvářejí novou identitu, postují své oblečení, formují své sny, obdivují své kreslené hrdiny a ztotožňují se seriálovými postavami. Nacházejí zde svou důležitost, ale v našem reálném světě ztrácejí svůj význam, žijí dlouhé dny bez cíle, mění své zájmy vždy do bodu, než musí něco obětovat. V Japonsku dokonce vyrůstá generace Hikikomori, 1.000.000 mladých mužů, kteří už jsou tak sociálně plaší, že si vycházejí pouze v noci nakoupit jídlo na další den. U nás tento směr pomalu následujeme, a přestože na tom nejsme tak zle, cesta, kterou jsme se vydali, není o mnoho jiná.

Jeden z velkých hrdinů – apoštol Pavel, který mnohokrát ztroskotal nebo byl bičován za svůj sen, nám nechává své povzbuzení: „a tak všichni, kdo jste byli s Kristem probuzeni k novému životu, ZAMĚŘTE SE CELE tam, kde vládne Kristus se svým Otcem. To ať vás zaměstnává, a ne pozemské starosti. Odsekněte proto všechny kořeny, které vás dosud spojují s hříchem. Zřekněte se svých dřívějších zvyků a dejte se přetvořit Bohem, abyste byli jemu podobní a plnili jeho vůli. NA VŠECHNO SE BUDETE DÍVAT JINAK...“

Potřebujeme začít vyzývat mladé lidi, aby chtěli být významní v našem reálném světě. Aby nacházeli své lidské i duchovní povolání a zaměřili se na něj cele. Potřebujeme dávat radikální výzvy, které pohnou mladým srdcem, ale které se nebudou snažit zničit kulturu, ve které žije. Výzvy, které mu ukážou, že má místo v naší společnosti, církvi, dát mu zažít pocit, že je významný a někdo stojí o jeho názory. Hřích bych zde viděl jako něco, co nás odděluje od našeho cíle být stvořitelovým nástrojem, který nás povolává do tíživých míst, pro které se můžeme skutečně trápit a nasadit pro ně svůj život, svou kapacitu i čas.

Nemůžeme ignorovat naši kulturu, ale můžeme v ní žít vítězně. Můžeme se virtuálním světem a našimi hrdiny zabývat ve chvíli, kdy jsme oblasti, pro kterou žijeme a za kterou jsme zodpovědní, dali všechno.

Máme možná dobrý pocit, že nikdo nekřičí, že děláme církev (a všechno ostatní) špatně, že naše kázání jsou plytká, ale ono ticho je revolucí, která transformuje obrovskou energii do světa, který v podstatě neexistuje.

Příteli – kde je tvoje místo, za které bys nasadil svůj život? Trápí tě něco v reálném světě? Není potřeba měnit celý svět, stačí získat břemeno za svou třídu, kolegy v práci, skupinu lidí ve městě či jen vlastní rodinu. To je realita, kde můžeš vidět zázraky, cítit svůj význam a stát se člověkem, který bude respektován.

Mládeže AC

 
 

Podpora

Jak již bylo zmíněno, na projektech se podílí cca 50 lidí. Vítáme jakékoliv zapojení tj. dobrovolnické, modlitební i finanční. Pro modlitební newsletter pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Budeme rádi i za vaši finanční podporu.

Číslo účtu: 2100731344/2010
Var. symboly:

410 – vzdělávání (Impulz)
700 – provoz kanceláře
730 – festival Kristfest
920 – Nová generace

Jste zde: Home Blog Vedoucí Hrdinové dnešní doby aneb tichá revoluce